Filmowo w 8B

Rozmawialiśmy o empatii, wrażliwości i więziach międzyludzkich.

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku odbyła się w klasie 8B lekcja filmowa. Była związana z realizacją przez klasę projektu „Szkoła Twórczych Praktyk” we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu „Braterstwo” w reżyserii Justine Martin. Była to opowieść o więzi pomiędzy bliźniakami Raphaëlem i Rémi, która powoli zaczyna słabnąć - jeden z nich, cierpiący na coraz wyraźniejszą niepełnosprawność, pozostaje więźniem dzieciństwa. Po seansie miała miejsce dyskusja o więziach międzyludzkich, osobach niepełnosprawnych, ich wrażliwości i wrażliwości wobec nich oraz o możliwości stworzenia wspólnoty, w której wszyscy czuliby się dobrze. Poruszyliśmy również kwestię społecznego modelu niepełnosprawności oraz możliwości połączenia wyjątkowości jednostki i współpracy w grupie. Na koniec każdy przygotował rysunek, który miał przedstawiać empatyczną, włączającą klasę.

Tekst: Adrian Kopp, foto: Agnieszka Kowalczyk